58 Konkurs Sztuka Ludowa Pałuk w Szubinie. Sukces wągrowieckich twórców.

Po raz kolejny w Szubinie odbył się Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, którego organizatorem nieprzerwanie od 58 lat jest Szubiński Dom Kultury w Szubinie. Pomimo ograniczeń wynikających z panującego stanu epidemii, na konkurs wpłynęły 333 prace od 67 twórców z Pałuk. Z naszego terenu (Gmina Wągrowiec, Miasto Wągrowiec oraz Gmina Mieścisko) swoje prace wysłało 15 osób (13 hafciarek i 2 rzeźbiarzy). Tradycyjnie już, dominującym rękodziełem artystów z okręgu wągrowieckiego jest haft. W tej dziedzinie 1 nagrodę otrzymała Iwona Nowak z Budziszewka (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu), 2 nagrodę otrzymała Maria Tomczak z Rudnicza (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu), 3 nagroda trafiła do Krystyny Bylickiej z Koninka (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu). Wyróżnienia otrzymały: Wiesława Kotarba z Wągrowca (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu),Violetta Łochowicz z Bracholina (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu), Maria Gruchała z Siedleczka (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu), Barbara Nojgebauer z Mieściska (Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu). W dziedzinie zdobnictwa wnętrz wyróżnienie otrzymała Maria Tomczak z Rudnicza. W dziedzinie rzeźby 1 nagrodę uzyskał Piotr Marciniuk z Kobylca.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za przygotowanie prac, a tym samym za podtrzymywanie tradycji związanych ze sztuką ludową Pałuk. Należy wskazać, że wszystkie prace konkursowe zostały wykonane na wysokim poziomie. Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów w dziedzinie rękodzieła ludowego.

W tegorocznym szubińskim konkursie Sztuka Ludowa Pałuk nagrody zostały ufundowane m.in. przez Urząd Gminy Wągrowiec, Urząd Miasta Wągrowiec, Urząd Powiatu Wągrowieckiego.

Pełne wyniki konkursu oraz relacja z wręczenia nagród dostępne są na stronie: https://szdk.szubin.net/aktualnosci/podsumowanie-58-konkursu-sztuki-ludowej-paluk/1268/

Wiesława Gruchała

Post Author: M. Moeglich