W dniach 29 i 30 czerwca br. w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu odbyła się ogólnopolska konferencja pt. Hafty i wyszycia ludowe, źródła, inspiracje, adaptacje. Organizatorami tego wydarzenia była Sekcja Stroju Ludowego przy zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Toruniu oraz Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu. Była to okazja do poznania tematyki hafciarskiej z różnych części Polski oraz zaprezentowania osiągnięć w tej dziedzinie na terenie Pałuk. Na temat wągrowieckich hafciarek opowiadała Wiesława Gruchała kustosz ds. etnografii w wągrowieckim muzeum.
W prezentacji „Tradycja, pasja, promocja. Fenomen koła hafciarskiego działającego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu” została przedstawiona historia powstania i sposób działania tej wyjątkowej grupy rękodzielniczej. Jest to jedno z największych w Polsce kół hafciarskich zajmujących się regionalnym rękodziełem.
Koło hafciarskie z wągrowieckiego muzeum działa od dziesięciu lat. Jej opiekunem merytorycznym jest Krystyna Ługiewicz, twórczyni ludowa z Bożejewiczek. Grupa specjalizuje się w technice haftu pałuckiego, będącego jednym z głównych wyróżników regionu Pałuk. W 2019 r. koło otrzymało Doroczną Honorową Nagrodę Kulturalną Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu, przyznawaną za wyróżniającą się działalność organizacyjną w zakresie kultury i kultywowania tradycji regionalnych. Hafciarki od kilku lat biorą udział w najstarszym w Polsce konkursie ludowym pt. „Sztuka ludowa Pałuk” organizowanym przez Szubiński Dom Kultury w Szubinie, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia.
Tegoroczna konferencja była okazją do zaprezentowania tej wyjątkowej grupy, która realizując swoją pasję do rękodzieła, promuje Pałuki ich kulturę oraz sztukę ludową w kraju i za granicą.