Przejdź do treści

Igłą i nicią! Wystawa.

  • przez

Aktualna wystawa czasowa poświęcona jest jednemu z najciekawszych elementów kultury ludowej regionu Pałuk. Na ekspozycji można zapoznać się między innymi z tradycyjnymi wzorami haftu, charakterystycznymi dla naszego regionu. Odrębną część wystawy zajmują autorskie prace znanej wągrowieckiej hafciarki, pani Emilii Molendowskiej.

Fragment wystawy, fot. W. Gryczka.

Wystawę “Igłą i nicią malowane” można zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum do 30 września br.  ZAPRASZAMY!

Wernisaż, fot. W. Gryczka.

Powstanie Koła Hafciarskiego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Jednym z zadań Muzeum Regionalnego w Wągrowcu jest upowszechnianie wiedzy na temat kultury ludowej Pałuk. Od  2012 roku w wągrowieckim muzeum odbywa się cykl warsztatów  twórczości ludowej Pałuk z zakresu: zdobnictwa wnętrz, haftu pałuckiego, rzeźby oraz pieśni i przyśpiewek ludowych. Pierwsze zajęcia na temat haftu pałuckiego przeprowadzono w 2013 roku. Opiekę merytoryczną nad tym projektem objęła m.in. etnograf z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prűfferowej w Toruniu Pani Kinga Turska-Skowronek. Pokłosiem tych zajęć było powstanie pod koniec 2013 roku Koła Hafciarskiego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

W 2014 roku zorganizowano drugą edycję warsztatów z twórczości Ludowej Pałuk z dziedziny haftu pałuckiego, po których do Koła wstąpiły kolejne osoby uczestniczące w zajęciach. Każde warsztaty były prowadzone w dwóch grupach przez uznane hafciarki pałuckie i twórczynie ludowe: Lidię Mikoś-Kierejewska z Kcyni oraz Krystynę a Ługiewicz z Bożejewiczek.

Opiekę nad Kołem Hafciarskim przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu sprawuje kustosz Wiesława Gruchała.

Za swoją działalność w zakresie popularyzacji regionu Pałuk Koło Hafciarskie otrzymywało nagrody i wyróżnienia. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • I miejsce za „Najlepszego Wystawcę” podczas IX Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych” w Skokach w 2014 roku.
  • Wyróżnienie za „ Najlepszego wystawcę” podczas  X Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych w Skokach w 2015 roku.
  • III miejsce za „Najlepszego wystawcę” podczas XI Gali Produktów Ciekawych w Skokach w 2017 roku.
  • II miejsce w konkursie pt. „Produkt Lokalny7 Ryb”, w kategorii wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze w 2017 roku.
  • Doroczna Honorowa Nagroda Kulturalna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu za kultywowanie tradycji regionalnych w 2018 roku.