Koncert „Goście Jankiela”

  • by

W niedzielę 13 września 2020 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz międzynarodowego projektu „Cisterscapes – cistercian landscapes connecting Europe” (Cisterscapes- Cysterskie krajobrazy łączące Europę) odbył się koncert zespołu Goście Jankiela.

Koncert dzięki uprzejmości Ojców Paulinów z parafii pw. Wniebowzięcia NMP został zorganizowany w wirydarzu klasztoru pocysterskiego przez Gminę Wągrowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie, Miasto Wągrowiec oraz Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Warto przypomnieć i podkreślić, że międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cistercian landscapes connecting Europe” łączy w sieć współpracy 18 ośrodków z Niemiec, Czech, Francji, Słowenii i Austrii związanych z dziedzictwem cysterskim. Polskę w projekcie reprezentują Miasto i Gmina Wągrowiec. Celem projektu jest promocja międzynarodowego dziedzictwa kulturowego oraz uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego – wyróżnienia przyznawanego obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej.

fot. Piotr Piotrkowski

Dynamiczny pokaz zapomnianych technik gry na dawnych instrumentach oraz niezwykłych możliwości brzmieniowych zespołu Gości Jankiela, który tworzą znani wągrowieccy muzycy Grzegorz Tomaszewski i Karol Kruś zapoczątkował cykl planowanych przedsięwzięć w ramach wyżej wymienionego projektu.

W cyklu będą realizowane różnorodne przedsięwzięcia naukowe i popularnonaukowe, edukacyjne, kulturalne oraz promocyjne mające na celu przekazywanie wiedzy i uświadomienie społeczności, w szczególności młodego pokolenia, na temat cysterskiego dziedzictwa kulturowego.

Jednocześnie uczestnicy koncertu odbyli niezwykłą podróż, inspirowaną różnymi gatunkami muzycznymi, nawiązującą do hasła przewodniego tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja Droga”.

fot. Kamila Kłos

fot. Piotr Piotrkowski