KULTURA NA WYNOS. Ildefons Houwalt „Ślub bez świadków”

18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany również Dniem Muzealnika. Święto zostało ustanowione 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów (International Council of Museums). Z tej okazji rozpoczynamy cykl prezentacji obiektów z naszych zbiorów pod hasłem Kultura na wynos.

Dziś mamy dla Was Ślub bez świadków, małoformatową temperę polskiego malarza, Ildefonsa Houwalta. Jak sam artysta przyznawał, jego obsesją była piętrząca się kompozycja (w skład wchodziły takie elementy jak: góry, zamki, wieże kościołów, mury miejskie). Wspomniany układ możemy zaobserwować w temperowych pracach: Za miastem, 1970, Ślub bez świadków, 1971, Zieliszek, 1972, Belcanto, 1980-1987, i in. Pracownia Houwalta w której tworzył po osiedleniu się w Poznaniu, znajdowała się przy ul. Wodnej 23. Jego dzieła prezentowane były m.in.: w Esen, Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu oraz w 2008 roku, w wągrowieckim Muzeum. Więcej informacji o artyście i jego pracach można znaleźć w bezpłatnym katalogu wystawy z 2008 roku, który jest dostępny w naszym Muzeum.

Autor: Ildefons Houwalt (1910-1987) | Tytuł: „Ślub bez świadków” | tempera | Data: 1971 | zbiory Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, sygn. MRW – H/276.

Post Author: M. Moeglich