Przejdź do treści

PAŁUCKI KOZIOŁEK DLA “NASZYCH” HAFCIAREK!

9 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Cystersów wągrowieckich w Wągrowcu  odbyło się Zebranie Walne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu, podczas którego Koło Hafciarskie działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu otrzymało doroczną nagrodę kulturalną “Pałuckiego Koziołka”. Nagroda przyznawana jest dla grup lub indywidualnych osób, które w sposób szczególny kultywują tradycje regionu Pałuk.

Fot. Konrad Szadkowski

 

W tym roku Koło Hafciarskie będzie obchodziło 5 rocznicę istnienia. Z tej okazji planowana jest wystawa prac jego członkiń. Przez ten czas wszystkie Panie uczestniczyły w wielu wydarzeniach promujących nasz region. Chętnie włączają się w organizację lokalnych imprez o charakterze rękodzielniczym, na których opowiadają o wyjątkowym hafcie wyróżniającym nasz region. Ubrane w pałuckie stroje, biorą udział w korowodach dożynkowych, procesjach kościelnych i reprezentują nasz region, szczególnie Wągrowiec, w kraju a nawet poza jego granicami. Ich prace cieszyły się zainteresowaniem wielu zagranicznych gości, przebywających w naszym mieście i gminie. Ich rękodzielnicze cuda trafiły m.in. do Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Z wielkim zaangażowaniem biorą udział w zajęciach tematycznych organizowanych przez wągrowieckie muzeum, podczas których uczą młodych mieszkańców naszego regionu naszego wyjątkowego zdobnictwa. Dwukrotnie były nagradzane na festiwalu dobrego smaku organizowanym przez Stowarzyszenie Dolina Wełny. W 2016 roku swoje prace, jako pamiątkowy podarunek, wykonywały dla zaproszonych gości podczas uroczystości wpisania dokumentu Zbyluta z 1153 roku na Krajową Listę UNESCO Pamięć Świata. Są autorkami elementów haftowanych ludowych strojów dziecięcych, które można podziwiać podczas procesji Bożego Ciała w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie oraz parafii pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim. W kościołach tych parafii, na ołtarzach i ambonie, można zobaczyć ich obrusy zdobione haftem pałuckim.

Największym sukcesem Koła Hafciarskiego jest coroczny udział w prestiżowym konkursie ludowym, organizowany od 56 lat przez Szubiński Dom Kultury, gdzie każdego roku Panie zdobywają czołowe miejsca i wyróżnienia.

Członkiniom koła hafciarskiego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Do koła hafciarskiego należą: Renata Adamczyk z Łazisk, Elżbieta Brzezińska Osiek n/Notecią, Krystyna Bylicka z Koninka, Maria Gruchała Siedleczko, Barbara Jurga z Wiatrowa, Barbara Kalka z Łekna, Zofia Korpys z Wągrowca, Wiesława Kotarba z Wągrowca,  Violetta Łochowicz z Bracholina, Emilia Molendowska z Wągrowca,  Irena Nogalska z Łazisk, , Barbara Nojgebauer  z Mieściska, Iwona Nowak z Budziszewic, Anna Przybylska z Wągrowca, Emilia Przybylska z Wągrowca, Krystyna Różańska z Rgielska, Wanda Szewczyk z Wągrowca, Maria Tomczak z Rudnicza, Maria Zagłobińska z Wągrowca, Irena Zielińska z Łukowa.

[Autor: Wiesława Gruchała]