XVI MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS
SZTUKA LUDOWA PAŁUK W TWÓRCZOŚCI DZIECI, MŁODZIEŻY I ICH OPIEKUNÓW
I. CELE KONKURSU
Konkurs ma na celu popularyzację i ocalenie od zapomnienia tradycyjnej sztuki ludowej Pałuk, poprzez zachęcanie najmłodszego pokolenia Pałuczan do twórczości z zakresu różnorodnych dziedzin i wzorów sztuki regionu, z którego pochodzą.
II. Dziedziny objęte konkursem
- Haft
- Rzeźba w drewnie
- Rzeźba w glinie
- Plecionkarstwo (plotki, koszyczki, ptaszki, koziołki, bransoletki, itp.)
- Zdobnictwo wnętrz
– wyroby z bibuły (bukiety kwiatowe, rózgi, kwiaty na kłosach, wianki, ramki do obrazów itp.)
– wyroby z ziół i suszonych kwiatów (kropidła)
– wyroby ze słomy i bibuły (pająki, ozdoby świąteczne aniołki, koszyczki)
– wycinanki z papieru (wycinanki do dekoracji półek lub firanki)
- Sztuka użytkowa inspirowana tradycyjną pałucką sztuką ludową.
W tej dziedzinie dozwolone jest wykonanie dowolnych prac czerpiących inspirację z dziedzin podanych w punktach 1-5.
Podstawowym kryterium oceny tych prac będzie wykorzystanie tradycyjnych wzorów pałuckich, na przykład:
– elementy haftu pałuckiego na bluzce lub płóciennej torbie (wyhaftowane lub namalowane)
– pudełko z przykrywką zdobioną wzorami kwiatów pałuckich, świąteczna ozdoba z elementem haftu pałuckiego lub jego wzorem itp.
III. Warunki uczestnictwa
- Konkurs przeprowadzany jest w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych oraz instytucjach kultury (muzea, domy kultury, biblioteki) na terenie Pałuk.
- Uczestnicy konkursu wykonują prace charakterystyczne dla regionu pałuckiego.
- Konkurs obejmuje dwie kategorie:
KATEGORIA I – dzieci i młodzież (do 18 roku życia) z terenu Pałuk
KATEGORIA II – osoby dorosłe przygotowujące dzieci i młodzież do udziału w konkursie, które chcą zaprezentować swoje prace (twórcy ludowi, nauczyciele, instruktorzy domów kultury, opiekunowie itp.)
- Każdy uczestnik może złożyć do 3 prac w każdej z dziedzin objętych konkursem.
- Instytucje przystępujące do konkursu zbierają prace i po wstępnej selekcji dostarczają do jednego z organizatorów:
– Muzeum Regionalnego w Wągrowcu
– Żnińskiego Domu Kultury w Żninie
– Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni
– Szubińskiego Domu Kultury w Szubinie
- Ostateczny termin składania prac w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu ustala się na dzień 27 listopada (piątek) 2020 roku do godziny 15.30.
IV. Warunki przyjęcia prac
Każda praca w obu kategoriach powinna być wykonana przez jednego autora, wyjątkiem mogą być tylko duże pająki wykonane przez dzieci i młodzież (2 osoby).
Każda praca powinna zawierać kartkę z informacją:
- Kategoria I – dzieci i młodzież do 18 roku życia
Imię i nazwisko autora, nazwa szkoły lub instytucji, klasa, imię i nazwisko opiekuna pod kierunkiem którego wykonano pracę, nr telefonu do opiekuna prawnego, w przypadku rzeźb tytuł pracy.
- Kategoria II – instruktorzy i opiekunowie
Imię i nazwisko autora, zawód, lub nazwa instytucji, nr telefonu lub adres, w przypadku rzeźb tytuł pracy.
*
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo nie przyjmowania prac niezgodnych z wymogami regulaminu oraz prac, które uczestniczyły w poprzednich edycjach tego konkursu. Nie będą oceniane prace, które nie mieszczą się w kanonie sztuki ludowej Pałuk.
V. Jury konkursu
Oceny prac w obu kategoriach dokona jury powołane przez organizatorów.
VI. Nagrody
- Najciekawsze prace w obu kategoriach odpowiadające tradycyjnym wzorom regionalnym zostaną uhonorowane nagrodami ufundowanymi przez organizatorów i współorganizatorów.
- Jury przyzna jedno wyróżnienie dla nauczyciela bądź opiekuna, który przygotuje największą ilość nagrodzonych uczniów, niezależnie od tego czy będzie on sam brał udział w konkursie.
- Wyniki konkursu zostaną opublikowane 7 grudnia 2020roku (poniedziałek) na stronie internetowej: Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, opatowka.pl.
- ZE WZGLĘDU NA STAN EPIDEMII, ZREZYGNOWALIŚMY Z ORGANIZACJI WERNISAŻU POŁĄCZONEGO Z WRĘCZENIEM NAGRÓD LAUREATOM. NAGRODY BĘDZIE MOŻNA ODBIERAĆ OSOBIŚCIE LUB W IMIENIU LAUREATA Z JEGO UPOWAŻNIENIEM Z MUZEUM REGIONALNEGO W WĄGROWCU, PO UPRZEDNIM TELEFONICZNYM UMÓWIENIU SIĘ Z PRACOWNIKIEM POD NUMEREM TELEFONU 67/26 85 911
- Wystawa nagrodzonych prac będzie czynna od 20 grudnia (niedziela) 2020 r. do 21 lutego 2021 r. UWAGA. Organizator zastrzega sobie prawo do zaprezentowania na wystawie prac, które nie zostały nagrodzone w konkursie.
- Zwiedzanie wystawy będzie możliwe według aktualnie obowiązujących zasad (aktualizacja na stronie w zakładce ‘zaplanuj wizytę’).
VII. Zastrzeżenia organizatorów
OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSIE ZOBOWIĄZANE SĄ DO ZAAKCEPTOWANIA NINIEJSZEGO OŚWIADCZENIA.
Oświadczam, że wszystkie prace złożone przeze mnie są mojego autorstwa. Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację prac w wydawnictwach związanych z wystawą i nie będę z tego tytułu wnosił żadnych roszczeń.
Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest (bądź jego opiekun) do wypełnienia i dostarczenia do organizatora dołączonych do regulaminu arkuszy z klauzulą zgody na przetwarzanie danych osobowych, klauzulą zgody na rozpowszechnianie wizerunku. Patrz załącznik nr 1 do regulaminu .