Zapraszamy na wystawę… 23 II 2020 r. godz. 16.

„Chcesz cukierka, idź do Gierka…” – życie codzienne w czasach PRL

Historia to nie tylko wielkie wydarzenia, a muzealia to nie tylko dzieła mistrzów sztuki. Historia to również – a może przede wszystkim – to, co nadawało kształt i rytm codzienności, co było jej treścią. Muzealia to artefakty przeszłości, które umieszczone w określonym kontekście, mogą „przemówić” – opowiedzieć o tym, co było. Mogą  też prowokować do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Taki też jest cel wystawy prezentującej wycinek codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Głównymi „aktorami” ekspozycji są Przedmioty. Większość z nich to z pozoru błahostki – opakowanie proszku IXI, piórnik z Bolkiem i Lolkiem, czy też niedookreślony „towar spod lady”. Te z pozoru mierne przedmioty mogą jednak okazać się „gwiazdami estrady”, zachęcającymi do wspomnień i refleksji ale również wywołującymi wesołość lub smutek… Przedmioty – artefakty posiadają tę szczególną właściwość, że ożywiają wspomnienia. Przypominają o smaku i zapachu codzienności, odsłaniają to, co skryte w gęstniejącej mgle niepamięci.

Dla młodszych pokoleń wystawa będzie prezentacją codzienności, która okazuje się dla nich  zaskakująca, by nie powiedzieć – egzotyczna. Gry, zabawki, zabawy i szkoła były inne niż dziś. Inaczej wyglądał Wągrowiec. Jak? – postaramy się opowiedzieć na wystawie.

Ekspozycja została przygotowana w oparciu o zbiory wągrowieckiego pasjonata, kolekcjonera pamiątek przeszłości, Krzysztofa Pukaczewskiego. Uzupełnieniem są  obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Post Author: Lops