Przejdź do treści

DROGA DREWNIANA ODKRYTA W ŁEKNIE

  • przez

Kilka dni temu w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o odkryciu średniowiecznej drewnianej drogi w Łeknie. Oto kilka faktów odnośnie tego wyjątkowego znaleziska.

Badania archeologiczne w Łeknie, związane z rewitalizacją dawnego układu średniowiecznego miasta, prowadzone są od wiosny 2022 roku przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu pod kierunkiem Marcina Krzepkowskiego. Dotychczasowe prace pozwoliły na zadokumentowanie wielu cennych obiektów, znacznie wzbogacających wiedzę o przeszłości dawnego miasta.

W miniony poniedziałek (31.07.2023 r.), w trakcie prac ziemnych prowadzonych w północnej części łekneńskiego rynku, pracownicy firmy budowlanej natrafili na pozostałości zagadkowej konstrukcji drewnianej. W wyniku podjętych badań archeologicznych odsłonięto do tej pory i zadokumentowano 25-metrowy odcinek dawnej ulicy moszczonej drewnem. Pomimo tego, że trakt zalegał bardzo płytko (50-60 cm), zwraca uwagę bardzo dobry stan jego zachowania. Na podstawie zabytków odkrywanych w otoczeniu konstrukcji wstępnie datujemy ją na okres późnego średniowiecza, (XV wiek?). Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu.

Po zadokumentowaniu, pozostałości zabezpieczane są przed działaniem czynników atmosferycznych. Decyzja co do dalszych losów tego wyjątkowego dla dziejów Łekna znaleziska podjęta zostanie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu w porozumieniu z Gminą Wągrowiec i wykonawcą prac budowlanych.

default

default

default

default