Przejdź do treści

Wystawa czasowa “Życie i twórczość Andrzeja Klawittera (1952-2019)”, piątek 26 czerwca, godz. 17

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej poświęconej życiu i twórczości Andrzeja Klawittera, w piątek 26 czerwca o godz. 17. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 26 VI 2020 do godz. 14 pod nr tel. 67/ 26 85 911 lub e-mail: muzeum@opatowka.pl

Andrzej Klawitter był związany z Wągrowcem w latach 1966 – 1970. Uczył się w Liceum Ekonomicznym – dzisiejszym Zespole Szkół nr 2 i mieszkał w internacie.

Autor powraca wspomnieniami do Wągrowca w powieści „Licealiści”, wydanej w roku 1996 przez wydawnictwo Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza. Podczas wydarzenia będziemy gościli seniorów absolwentów liceum, z którymi udamy się w podróż do przeszłości.

INFORMACJE O AUTORZE:

Z wykształcenia był ekonomistą, z zamiłowania dziennikarzem (publikował w „Gazecie Regionalnej Powiat”, drukowanej w Nakle nad Notecią, a także współtworzył szubińskie pismo „Pelikan”). Pracę literacką rozpoczął w 1984 roku słuchowiskami SF: „Granica” i „Operacja”, napisanymi dla PROGRAMU IV POLSKIEGO RADIA.

Następne teksty radiowe: „500.000 DM” i „Twardziel”, wyemitowane zostały w latach 1998–1999 na antenie Polskiego Radia Szczecin zdobyły wyróżnienie i nagrodę w ogólnopolskim konkursie na słuchowisko ogłoszonym przez PR Szczecin.

Jego debiutem powieściowym była książka z gatunku fikcji politycznej pt. NN, wydana nakładem szczecińskiej oficyny GLOB w 1988 roku. W kolejnych napisał kilka powieści w tym trzy dla młodzieży (LicealiściJedynaczkaŚlicznotka. Dwie powieści były drukowane w odcinkach w bydgoskim „Dzienniku Wieczornym” w latach 1991-1992. (Labirynt zazdrości)

Pisał również aforyzmy.. Część z nich została opublikowana w zbiorze sentencji – „Księdze aforystyki polskiej XXI wieku (wyd. Videograf II, Katowice 2002 r.).

Mieszkał, pracował i tworzył w Szubinie.

INFORMACJA O PROJEKCIE:

Autorem projektu jest Monika Klawitter, animatorka kultury oraz córka pisarza.

Projekt zakłada cykliczne działania edukacyjno – animacyjne tj; wystawę i warsztaty czytelnicze nawiązujące do dorobku artystycznego pisarza Andrzeja Klawittera (1952 – 2019). Zadanie przewiduje współpracę z instytucjami kultury i oświaty : biblioteką, muzeum i stowarzyszeniem w miejscowościach powiązanych z życiem i twórczością pisarza. Działania projektowe zakładają stworzenie relacji pomiędzy podmiotami oraz instytucjami kultury i oświaty, integrując środowisko lokalne ze szczególnym uwzględnieniem peryferii, kultury mniejszości niszowych oraz miejsc alternatywnych. Współpraca wywoła interaktywne działania edukacyjne skoncentrowane wokół twórczości autora podejmującego problematykę społeczną. Niniejsze przedsięwzięcia będą próbą dyskursu, umiejętności krytycznego i innowatorskiego odczytywania dzieł kultury w tym wypadku utworów prozatorskich, satyrycznych, słuchowisk oraz będą służyły budowaniu świadomości twórczej w szerokim kontekście społeczno-kulturowym.

Celem inicjatywy jest stworzenie obszernej, oryginalnej i interdyscyplinarnej wystawy podsumowującej dorobek artystyczny i prozatorski Andrzeja Klawittera o dużym znaczeniu dla polskiej kultury i regionu (Pałuki i Wielkopolska) oraz dziedzictwa kulturowego poprzez zawierające w niej wartości edukacyjne i społeczne uwrażliwiające odbiorców na ogromną wartość i potencjał literatury.

Działania animacyjno – kulturalne (warsztaty czytelniczne, perfomance, videoart, czytanie performatywne, instalacje oraz wystawa) zostaną zarejestrowane poprzez stworzenie pełnej dokumentacji strony online.

Projekt jest realizowany w ramach stypendium twórczych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego