Cmentarze historyczne, uznawane za jeden z ważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego, wciąż pozostają w Polsce na marginesie działań podejmowanych w dziedzinie ochrony zabytków. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę na potrzebę podjęcia w tym zakresie interwencji, zarówno w stosunku do struktur naziemnych (nagrobki, grobowce, mauzolea, kaplice), sieci drożnej wyznaczającej topografię cmentarzy, jak i drzew i krzewów. Wągrowiecki cmentarz starofarny jest przykładem takiego właśnie cmentarza historycznego. Został on założony w XVI wieku i jest użytkowany do dziś, ale nowe pochówki realizowane są z reguły na nowym cmentarzu farnym.
Grobowce na starym cmentarzu farnym są ciekawym przykładem architektury sepulkralnej XIX/pocz. XX wieku. Niektóre z nich uległy niestety dezolacji, spowodowanej brakiem opieki ze strony rodzin, które dawno opuściły rodzinny Wągrowiec. Są to jednak obiekty ważne historycznie, stanowiące cenny element dziedzictwa kulturowego. Są wpisane do rejestru zabytków (nr rej.: 1000/Wlkp/A z 8.09.2016). Ich utrzymanie i zabezpieczenie wymaga podjęcia natychmiastowej interwencji konserwatorskiej.

Od 2012 roku prowadzone są kwesty na rzecz renowacji grobowców, prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu i Parafię pw. św. Jakuba Apostoła. W kwestach biorą udział członkowie Zarządu, członkowie Towarzystwa, przedstawiciele instytucji miejskich, sympatycy i radni. W 2018 roku przygotowany został projekt prac konserwatorskich i ich wycena, co było możliwe dzięki kwestom a także parafii pw. św Jakuba Apostoła i osobistemu zaangażowaniu ks. Piotra Kalinowskiego. Niezależnie od tego w 2019 roku, podczas przeglądania dokumentów w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, natrafiłem na wzmianki, które dały możliwość identyfikacji kolejnych siedmiu grobowców oraz wprowadzenie uzupełnienia do ich chronologii. Z przeprowadzonej kwerendy wynika, że dziesięć grobowców (spośród osiemnastu zachowanych) istniało już przed 1867 rokiem (grobowce Boniarskich, Osmólskich, Gozimirskich, Piątkowskich, Strahlerów, Wasilewskich, Średnickich, Daszkowskich, Majewskich i Zapałowskich). Do początków XX wieku zbudowano osiem kolejnych (NN, księdza Macieja Bukowieckiego i jego rodziców, NN, Salomei Freza, Świątkowskich i Gerszewskich, NN, Lehmanów i Stanisława Folarzyńskiego, Lewandowskich). Najmłodszym grobowcem, jest stojący oddzielnie grobowiec Walentyny z Bukowieckich i Adama Głogowskich z ok. 1912 roku. Od 1921 roku spełnia on funkcję kaplicy cmentarnej. Jest to jedyny obiekt zachowany w dobrym stanie. Pozostałe ulegają postępującej rujnacji.
Należy zwrócić uwagę, że pochowane tutaj osoby należały do wągrowieckich rodzin mieszczańskich, zasłużonych w działalności społecznej i patriotycznej. Przedstawiciele tych rodzin – osoby pochowane w grobowcach – działały w okresie dynamicznego rozwoju Wągrowca, podnosząc miasto pod względem gospodarczym i kulturalnym.
W niniejszym przyczynku skupię uwagę przede wszystkim na analizie dokumentacji fotograficznej zachowanej w zbiorach Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Fotografie archiwalne zostaną zestawione ze zdjęciami wykonanymi w 2012 i 2020 roku.
Edycja: W 2020 roku przeprowadzono prace konserwartorskie przy grobowcu nr 1, uchodzącym dotąd za niezidentifikowany. Już na początku prac porządkowych przeprowadzonych przy udziale archeologów z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu stwierdzono, że jest to grobowiec rodziny Leona Zborowskiego. Przy wejściu do grobowca odnaleziono metalową tablicę z napisem określającym przynależność rodzinną pochowanych tutaj osób [GROBOWIEC FAMILII/ LEONA/ ZBOROWSKIEGO]. Prócz tego odnaleziono marmurowy krzyż z napisem: [TU/ SPOCZYWAJĄ ZWŁOKI/ ŚP. JANA ZBOROWSKIEGO/ UM. 11 CZERWCA 1872./ PROSI O/ WESTCHNIENIE].
Renowcja grobowca była możliwa dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. kan. Piotra Kalinowskiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu oraz wsparciu finansowemu samorządu Miasta Wągrowiec i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Nr 1. Grobowiec familii Leona Zborowskiego



Nr 2. Grobowiec rodziny Bukowieckich
Pochowano w nim ks. Macieja Bukowieckiego (1832-1896) i jego rodziców: Walentego Bukowieckiego i Franciszki z Głogowskich. Zbudowano go po 1867 roku, a przed 1896 r.


Nr 3. Grobowiec rodziny Zapałowskich
Istniał przed 1867 r. Pochowano w nim członków rodziny Zapałowskich. Prawdopodobnie przebudowany w 1888 roku, po śmierci Antoniego Zapałowskiego (ok. 1817-1888).
Najbardziej znanym członkiem tej rodziny był Antoni Zapałowski. W 2. połowie XIX w. był rendantem kasy miejskiej, członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz podniesienia miasta pod względem gospodarczym i kulturalnym.

Nr 4. Grobowiec rodzin Majewskich i Czechowiczów
Istniał przed 1867 rokiem jako grobowiec Majewskich. W późniejszym czasie prawdopodobnie przebudowany.


Nr 5. Grobowiec rodziny Daszkowskich
Pochowano w nim m.in. Antoniego i Teofilę Daszkowskich. Istniał przed 1867 rokiem.


Nr 6. Grobowiec rodziny Średnickich
Istniał przed 1867 rokiem.



Nr 7. Grobowiec rodziny Wasilewskich
Istniał przed 1867 rokiem.


Nr 8. Grobowiec rodziny Strahlerów
Istniał przed 1867 rokiem.


Nr 9. Grobowiec rodziny Piątkowskich i Molińskich
Istniał przed 1867 rokiem jako grobowiec rodziny Piątkowskich. W późniejszym czasie prawdopodobnie przebudowany.


Nr 10. Grobowiec rodziny Gozimirskich
Istniał przed 1867 rokiem.

Nr 11. Grobowiec rodziny Osmólskich
Istniał przed 1867 rokiem.


Nr 12. Grobowiec rodziny Boniarskich
Istniał przed 1867 rokiem.

Nr 13. Grobowiec nieznanej rodziny
Powstał po 1867 roku.

Nr 14. Grobowiec Salomei z Dembińskich Frezy
Powstał po 1867 roku.


Nr 15. Grobowiec rodzin Świątkowskich i Gerszewskich
Powstał po 1867 roku.


Nr 16. Grobowiec nieznanej rodziny
Powstał po 1867 roku.


Nr 17. Grobowiec rodziny Lehmanów oraz Stanisława Folarzyńskiego
Powstał w 1884 roku. W 1902 roku przygotowano tutaj miejsce ostatniego spoczynku również dla Stanisława Folarzyńskiego (1877-1902).


Nr 18. Grobowiec rodziny Lewandowskich
Powstał po 1867 roku.


*
Poza zwartym szeregiem grobowców zachowały się dwa obiekty wolnostojące:
Nr 19. Grobowiec nieznanej rodziny
Powstał po 1867 roku.

Nr 20. Grobowiec rodziny Głogowskich
Ufundowany został przez Adama Głogowskiego zmarłego w 1910 roku jako mauzoleum dla niego i jego żony, Walentyny z Bukowieckich. Wybudowano go około 1912 roku. W 1921 roku grobowiec zamieniono na kaplicę cmentarną. Jest to jedyny grobowiec zachowany w dobrym stanie.

[autor: Marcin Moeglich]