Przejdź do treści

Przepis w czasie cholery

Kto zaś uczuje ciśnienie na dołyszku a nawet mdłości, temu przyłożyć należy na dołyszek kawałek bibuły umaczanej w spirytusie gorczycznym, albo też chrzan utarty…

– „Przepis w czasie cholery” to zachowana w naszych zbiorach broszurka dra Mateckiego z 1866 roku, w której wskazane są zalecenia i leki przeciwko chorobie, która w XIX wieku kilkakrotnie wywoływała pandemię.  Skuteczniejsze leczenie cholery stało się możliwe dopiero po odkryciu jej przyczyny (bakteria), do którego doszło kilkanaście lat po wydaniu broszury dra Mateckiego. W Wągrowcu epidemie cholery występowały w latach 1831, 1848, 1852, 1859. Miejsca pochówku osób zmarłych w okresie epidemii wskazuje wiele istniejących do dziś przydrożnych krzyży. Jeśli pamięć o takim cmentarzysku zachowała się, najczęściej są one nazywane cholerycznymi. Część z nich przypomina jednak o innych epidemiach z przeszłości, szczególnie dżumy. Dlatego poprawniej jest je nazywać epidemicznymi.

[M.M.]

Tytuł: Przepis w czasie cholery

Autor: dr Matecki

Miejsce i rok wydania: Poznań 1866

Zbiory: Muzeum Regionalne w Wągrowcu, sygn. MRW-RD I/567

 

opatowka.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.