Lokalizacja: Wągrowiec, ul. Powstańców Wielkopolskich
Zwiedzanie: po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty u strażaków – opiekunów Izby (Stefan Matuszak, tel. 500 792 695; Jan Przybył, tel. 691 337 889).

Widok ze szczytu “Wspinalni” (fragment widokówki sprzed 1918 r., zbiory MRW)
Strażacka wieża obserwacyjna, tzw. Wspinalnia, wyróżnia się architektonicznie wśród zabytkowych budynków Wągrowca. Wieża usytuowana jest w najstarszej części miasta, a jej strzelista, neogotycka sylwetka góruje ponad dachami budynków mieszkalnych. Niegdyś budynek był symbolem bezpieczeństwa mieszkańców wobec zagrożenia pożarowego. Ze szczytu wieży prowadzono obserwację terenu, ponadto „Wspinalnię” wykorzystywano do ćwiczeń strażackich i magazynowania sprzętu. W przypadku dostrzeżenia pożaru z jej szczytu alarmowano sygnałem trąbki. W okresie międzywojennym trąbkę zastąpiono syreną elektryczną.

Strażacka “Wspinalnia”, fot. z okresu międzywojennego (zbiory MRW)
Dziś strażacka „Wspinalnia” spełnia dodatkową funkcję. W jej wnętrzu urządzono Izbę Tradycji Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu. W 2008 roku, z inicjatywy miejscowych strażaków i przy wsparciu samorządu Miasta Wągrowiec, przeprowadzono gruntowny remont całego obiektu i udostępniono go do zwiedzania. Wspinając się po drewnianych schodach, na każdym z czterech poziomów wieży, można zapoznać się z przeszłością pożarnictwa i wągrowieckiej OSP. Z tarasu na szczycie wieży rozpościera się widok na panoramę miasta. W bliższym otoczeniu można zauważyć Dzienny Dom Seniora – dawną Starą Strzelnicę, w której w 1868 roku odbyło się zebranie założycielskie wągrowieckiej straży ochotniczej. Z tego samego budynku Starej Strzelnicy 30 grudnia 1918 roku wyruszył oddział powstańców, by rozbroić żołnierzy niemieckich ze stacjonującego w mieście oddziału (stąd obecna nazwa ulicy: Powstańców Wielkopolskich). W sąsiedztwie „Wspinalni” znajduje się ścieżka spacerowa, którą można dojść na Rynek, lub do skrzyżowania rzek Wełny i Nielby.

“Wspinalnia” od strony rzeki Wełny (fot. P. Korpowski)