Przejdź do treści

Europejskie Dni Dziedzictwa

W minioną niedzielę (18. 09. 2022) obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. Była to okazja do podsumowania działań podejmowanych w minionych latach w nawiązaniu tematyki cysterskiej. Głównymi punktami programu były: otwarcie wągrowieckiego odcinka Europejskiego Cysterskiego Szlaku Wędrownego oraz przekazanie przez dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu replik pieczęci konwentu wągrowieckiego z 1746 roku.

 

 

Wydarzenie odbyło się w gościnnych progach Klasztoru Paulinów i Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. Na krużgankach klasztornych zaprezentowaliśmy wystawę Wągrowiecki Festyn Cysterski 1998-2021: Retrospekcja, a tuż obok trwały prezentacje i zajęcia warsztatowe nt. zielarstwa i tworzenia witraży. W kościele klasztornym zabrzmiały organy i jego wnętrze wypełniła muzyka dawnych europejskich mistrzów w wykonaniu Jakuba Pankowiaka.

W dwóch prelekcjach przedstawiliśmy również cele i wyniki dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach międzynarodowego projektu Cisterscapes – Cistercian Landscapes connecting Europe, w którym Wągrowiec jest jedynym ośrodkiem reprezentującym Polskę. Podczas imprezy otworzyliśmy wągrowiecki odcinek Europejskiego Cysterskiego Szlaku Wędrownego, który łączy ośrodki uczestniczące w projekcie. Przebieg szlaku jest dostępny online na stronie: https://cisterscapes.geoway.de

Na potrzeby bieżącego wydarzenia wytyczyliśmy również 5-kilometrową trasę szlaku “Śladami cystersów”, przygotowaną wspólnie z PTTK Oddział w Wągrowcu im. Waldemara Balcerowicza. Uczestnicy przechadzki mieli okazję poznać elementy krajobrazu związane z działalnością cystersów. Zachęcamy do skorzystania z przygotowanej trasy, której opis i przebieg znajdziecie tutaj: ŚLADAMI CYSTERSÓW.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i pozdrawiamy uczestników. Dziękujemy za wsparcie PTTK o. w Wągrowcu, Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Pałuckiej, Parafii pw. NMP w Wągrowcu, Gminie Wągrowiec oraz Miastu Wągrowiec.

Fot. N. Byczyńska