Przejdź do treści

Kultura na wynos – rzeźba ludowa Andrzeja Liska

Prezentowane rzeźby autorstwa Andrzeja Liska, Muzeum otrzymało w latach 80. XX wieku od ówczesnej instruktorki ds. upowszechniania folkloru w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu – Mieczysławy Rozpędowskiej. Są to jedne z pierwszych muzealiów w zbiorach wągrowieckiej placówki.

Twórczość Liska była silnie osadzona w nurcie tradycyjnego rzeźbiarstwa ludowego. Mieszkał w Starężynku (gmina Damasławek). Z zawodu był kołodziejem. Prace artysty z Pałuk urzekają swoją prostotą, dziecinnością i prymitywnym stylem, co w rzeźbie ludowej jest podstawowym wyznacznikiem. Wykonywał zabawki, postaci z bajek, zwierzęta oraz motywy religijne.

Andrzej Lisek (1876-1968), „Kogut”, brak daty, drewno, farba wodna, zbiory Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, sygn. MRW – E/5

„Dziewczynka”, brak daty, drewno, farba wodna, zbiory Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, sygn. MRW – E/6

 

 

„Para Pałuczan”, brak daty, drewno, farba wodna, zbiory Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, sygn. MRW – E/7

„Para Pałuczan”, brak daty, drewno, farba wodna, zbiory Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, sygn. MRW – E/66

opatowka.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.