Przejdź do treści

XXI KONKURS WIEDZY O CYSTERSACH (2025) – regulamin, zagadnienia, materiały…

XXI KONKURS WIEDZY O CYSTERSACH (2025 r.)

REGULAMIN XXI POWIATOWEGO KONKURSU KURATORYJNEGO WIEDZY O CYSTERSACH (wersja skrócona – pełna treść regulaminu do pobrania: XXI konkurs 2025 regulamin_zagadnienia )

WIĘCEJ NA STRONIE SZKOŁY: https://www.dwojkawagrowiec.pl/a/powiatowy-konkurs-wiedzy

DZIAŁ I

PRZEBIEG POSZCZEGÓLNYCH ETAPÓW KONKURSU

ROZDZIAŁ 1

INFORMACJE OGÓLNE

  1. Organizatorem konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu we współpracy z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
  2. Celem konkursu jest popularyzacja cysterskiego dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem:

– wiedzy na temat historycznej roli cystersów w kształtowaniu krajobrazu ziemi łekneńsko- wągrowieckiej i Wielkopolski,

– działalności ewangelizacyjnej, intelektualnej, gospodarczej i kulturalnej klasztorów cysterskich na ziemiach polskich,

– zmian zachodzących na przestrzeni wieków w funkcjonowaniu klasztorów cysterskich.

  1. Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych: klas IV-VI oraz VII i VIII.
  2. Konkurs składa się z 2 etapów:

– I etap: eliminacja przeprowadzona wśród uczniów poszczególnych szkół,

– II etap: finał składający się z części pisemnej (test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi) oraz części ustnej (odpowiedź na wylosowane pytania).

  1. Merytorycznie konkurs obejmuje zagadnienia opisane w dziale IV niniejszego regulaminu.
  2. Podczas trwania konkursu uczeń pracuje samodzielnie i nie zakłóca w żaden sposób przebiegu konkursu (nie opuszcza wyznaczonego w sali miejsca, nie porozumiewa się z innymi uczestnikami, nie korzysta ze środków łączności, w tym telefonów komórkowych).
  3. W szczególnych przypadkach uczeń może opuścić salę, w której rozwiązuje test konkursowy, w każdym czasie, po poinformowaniu o swoim zamiarze Komisji Konkursowej i oddaniu pracy konkursowej przewodniczącemu lub członkowi komisji.
  4. Uczestnik konkursu, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem może opuścić salę.
  5. W przypadku stwierdzenia przez komisję naruszenia przez ucznia zasad regulaminu konkursu przewodniczący Komisji Konkursowej przerywa jego pracę i nakazuje opuszczenie sali, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia konkursu.
  6. Za zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczniom/uczestnikom konkursu odpowiada dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich.
  7. Nie przewiduje się dodatkowego postępowania konkursowego dla uczestników, którzy w wyznaczonym terminie nie przystąpią do konkursu.
  8. Pytania konkursowe (w kategoriach wiekowych: klasy IV-VI, oraz klas VII i VIII) przygotowują pracownicy merytoryczni z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.
  9. Organizator konkursu sporządza protokół z przebiegu konkursu wraz z wykazem laureatów.
  10. Nauczyciel zgłaszający uczniów do konkursu zobowiązany jest do uzyskania pisemnej zgody rodziców/rodzica na publikowanie danych osobowych dziecka (uczestnika konkursu) załącznik nr 1 (oświadczenie należy przechowywać przez 2 lata w szkole – miejscu przeprowadzenia konkursu).

ROZDZIAŁ 2

II ETAP KONKURSU – FINAŁ

  1. Konkurs odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2025 roku o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu.
  2. Komisja Konkursowa wykorzystuje arkusze konkursowe przygotowane przez pracowników Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.
  3. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosi 45 minut.
  4. Komisja Konkursowa sprawdza i ocenia wszystkie prace zgodnie z kryteriami opracowanymi przez autorów testów.
  5. Wyniki z części pisemnej konkursu ogłaszane są w formie komunikatu, niezwłocznie po sprawdzeniu i ocenie wszystkich prac konkursowych.
  6. W przypadku uzyskania przez uczestników jednakowej liczby punktów z części pisemnej konkursu, Komisja Konkursowa zarządza dogrywkę.
  7. Uczestnicy dogrywki z poszczególnych kategorii wiekowych, którzy zdobyli największą liczbę punktów z części pisemnej konkursu odpowiadają ustnie przed Komisją Konkursową w wyznaczonej sali lekcyjnej.
  8. Do części ustnej finału przechodzi nie więcej niż 5 uczestników z poszczególnych kategorii wiekowych, którzy uzyskali największą liczbę punktów z części pisemnej konkursu.
  9. Punkty zdobyte z części pisemnej konkursu nie są doliczane do dorobku punktowego z części ustnej konkursu.
  10. Zwycięzcą zostaje uczestnik z największą liczbą punktów.
  11. W przypadku uzyskania przez uczestników jednakowej liczby punktów z części ustnej konkursu, o wyłonieniu laureatów I, II, III miejsca decyduje wynik z testów.
  12. W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów w finale (z części pisemnej i ustnej) nie pozwalających na wyłonienie laureatów, Komisja Konkursowa zarządza dogrywkę.
  13. Uczestnicy dogrywki z poszczególnych kategorii wiekowych, odpowiadają ustnie przed Komisją Konkursową w świetlicy szkolnej.
  14. Pracownicy merytoryczni z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu odpowiedzialni są za gromadzenie, przechowywanie i zabezpieczenie prac konkursowych (na 2 lata).

DZIAŁ IV

ZAKRES WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANYCH NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH KONKURSU

KATEGORIA KLAS IV-VI

  1. Historia klasztoru cystersów w Łeknie
  2. Historia klasztoru cystersów w Wągrowcu
  3. W kuchni klasztornej, czyli o wyżywieniu cystersów (na podstawie artykułu prof. Andrzeja Marka Wyrwy)

Podstawa bibliograficzna:

Wyrwa Andrzej M., „Klasztory cysterskie w Łeknie i Wągrowcu”, Bydgoszcz 2010. Wersja cyfrowa dostępna w Internecie:

A_M_Wyrwa_Klasztor – Łekno Wągrowiec

„Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę. Inwentaryzacja krajobrazu kulturowego Krajobraz klasztoru Łekno – Wągrowiec. 1. Opracowanie tekstowe”, Wągrowiec 2020. Do pobrania w Internecie:

cisterscapes_wagrowiec_lekno_pl_1

Wyrwa Andrzej M., W kuchni i przy stole „szarych mnichów”, czyli o wyżywieniu cystersów w świetle źródeł normatywnych zakonu oraz wybranych źródeł pisanych, archeologicznych i przyrodniczych. [w:] „Archeologia Historica Polona”, tom 14, Toruń 2004, s. 51-83, 98-103.

Do pobrania w Internecie:

A_M_Wyrwa_W_kuchni_i_przy_stole_szarych_mnichów

 

KATEGORIA KLAS VII-VIII

  1. Łekno i jego dziedzictwo
  2. Historia klasztoru cystersów w Łeknie
  3. Historia klasztoru cystersów w Wągrowcu
  4. W kuchni klasztornej, czyli o wyżywieniu cystersów (na podstawie artykułu prof. Andrzeja Marka Wyrwy)

Podstawa bibliograficzna:

Wyrwa Andrzej M., „Klasztory cysterskie w Łeknie i Wągrowcu”, Bydgoszcz 2010. Wersja cyfrowa dostępna w Internecie:

A_M_Wyrwa_Klasztor – Łekno Wągrowiec

„Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę. Inwentaryzacja krajobrazu kulturowego Krajobraz klasztoru Łekno – Wągrowiec. 1. Opracowanie tekstowe”, Wągrowiec 2020. Do pobrania w Internecie:

cisterscapes_wagrowiec_lekno_pl_1

Wyrwa Andrzej M., „Łekno i jego dziedzictwo”, Kronika Wielkopolski, nr 2 (130), Poznań 2009, s. 5-29.

Do pobrania w Internecie:

A_M_Wyrwa_Lekno_i_jego_dziedzictwo_Kroni (1)

Wyrwa Andrzej M., W kuchni i przy stole „szarych mnichów”, czyli o wyżywieniu cystersów w świetle źródeł normatywnych zakonu oraz wybranych źródeł pisanych, archeologicznych i przyrodniczych. [w:] „Archeologia Historica Polona”, tom 14, Toruń 2004, s. 51-103.

Do pobrania w Internecie:

A_M_Wyrwa_W_kuchni_i_przy_stole_szarych_mnichów

UWAGA: W przypadku trudności z dostępem do plików ze wskazanymi powyżej publikacjami prosimy o kontakt mailowy: moeglich.wagrowiec@gmail.com

ROZDZIAŁ 2

ZAKRES UMIEJĘTNOŚCI

Uczeń klasy IV-VI, VII oraz VIII dostrzega związki przyczynowo – skutkowe; zauważa związek między dziejami Wągrowca, Polski i powszechnymi; potrafi scharakteryzować życie w klasztorze, odczytać i zinterpretować źródła historyczne. (Źródła wybrane do interpretacji mogą pochodzić spoza wykazu literatury, ponieważ uczestnik interpretuje źródło na podstawie swojej wiedzy, odnoszącej się do danego zagadnienia, do którego nawiązuje źródło; nie ma obowiązku rozpoznać źródła), potrafi odczytać podstawowe informacje z ryciny, slajdu, fotografii, atlasu historycznego, uzupełnić brakujące słowa w tekście, połączyć wyrazy, rozwiązać diagram słowny, odczytać dane z wykresu, tabeli itd.

 

KONKURS WIEDZY O CYSTERSACH – LAUREACI I PYTANIA TESTOWE Z XIX I XX EDYCJI:

XIX POWIATOWY KONKURS WIEDZY O CYSTERSACH odbył się 21 kwietnia 2023 r. w placówce organizatora – Szkole Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu. Pytania konkursowe przygotowali pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Marcin Moeglich (przewodniczący), Natalia Byczyńska, Wiesława Gruchała z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz Zofia Zawol, Maria Martyńska i Hanna Pękala – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu.

Po pierwszym etapie (test pisemny) w każdej grupie wiekowej wyłoniono po pięciu uczestników etapu finałowego. W finale uczestnicy odpowiadali ustnie na wylosowane pytanie.

TESTY DLA DWÓCH GRUP WIEKOWYCH (z zaznaczonymi odpowiedziami)

test IV-VI 2023 (z zaznaczonymi odpowiedziami)

test VII-VIII 2023 (z zaznaczonymi odpowiedziami)

W kategorii klas IV – VI zwyciężyli:

I MIEJSCE: Maksymilian Sadłowski – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

II MIEJSCE: Jan Zborowski – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

III MIEJSCE: Piotr Nowak – Szkoła Podstawowa w Łeknie

Filip Sawa (Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym)

Wiktoria Dominikowska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu)

W kategorii klas VII – VIII zwyciężyli:

I MIEJSCE: Gabriela Purczyńska (Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu)

II MIEJSCE: Michał Dulęba (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu)

III MIEJSCE: Joanna Przesławska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu)

Maksymilian Maciejewski (Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu)

Julia Wesela (Szkoła Podstawowa w Niemczynie)

*

XX POWIATOWY KONKURS WIEDZY O CYSTERSACH

(konkurs kuratoryjny) odbył się 11 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu. Pytania konkursowe przygotowali pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Marcin Moeglich (przewodniczący) i Natalia Byczyńska z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Maria Martyńska i Hanna Pękala z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu oraz Kamila Kłos z Gminy Wągrowiec.

Po pierwszej rundzie finału (test pisemny) w każdej grupie wiekowej wyłoniono po pięciu uczestników etapu finałowego. W finale uczestnicy odpowiadali ustnie na wylosowane pytania.

TESTY DLA DWÓCH GRUP WIEKOWYCH (wzór arkusza oraz klucz odpowiedzi)

test IV-VI wersja ostateczna

odpowiedzi IV-VI

test VII i VIII wersja ostateczna

odpowiedzi VII – VIII

W kategorii klas IV – VI zwyciężyli:

I miejsce: MARTYNA KAMIŃSKA – Szkoła Podstawowa w Łeknie (6 pkt.)

II miejsce: ANNA KILARSKA – Szkoła Podstawowa w Mieścisku (4 pkt.)

III miejsce: ALEKSANDRA ŚMIGIELSKA – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu (2 pkt./ 13 pkt. z testu)

IV miejsce: WIKTORIA DOMINIKOWSKA – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu (2 pkt./ 12 pkt. z testu)

V miejsce: KSAWERY DOMAGAŁA – Szkoła Podstawowa w Damasławku (1 pkt.)

W kategorii klas VII – VIII zwyciężyli:

I miejsce: MICHAŁ DULĘBA – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu (6 pkt./ 14 pkt. z testu)

II miejsce: MAKSYMILIAN SADŁOWSKI – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu (6 pkt./ 12 pkt. z testu)

III miejsce: MAJA NOWICKA – Szkoła Podstawowa w Damasławku (5 pkt.)

IV miejsce: JAN ZBOROWSKI – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu (3 pkt.)

V miejsce: FILIP KAMIŃSKI – Szkoła Podstawowa w Damasławku (1 pkt.)

UCZESTNICY 1. RUNDY FINAŁU (TEST), KATEGORIA KLASY IV-VI

KACPER SPYCHALSKI – Szkoła Podstawowa w Niemczynie

JAKUB CHABROS – Szkoła Podstawowa w Niemczynie

PAWEŁ JAŚKOWSKI – Szkoła Podstawowa w Niemczynie

NIKOLA PAKOS – Szkoła Podstawowa w Mieścisku

JULIA LEMAŃSKA – Szkoła Podstawowa w Mieścisku

MAGDALENA MACIEJEWSKA – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

UCZESTNICY 1. RUNDY FINAŁU (TEST), KATEGORIA KLASY VII-VIII

WIKTORIA WAJGELT – Szkoła Podstawowa w Damasławku

FILIP SAWA – Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym

MARTYNA ZAWIELAK – Szkoła Podstawowa w Łeknie

PIOTR NOWAK – Szkoła Podstawowa w Łeknie

KASJAN JACEK – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu

MARCELINA PIOTROWSKA – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu

GABRIELA GRZĘDA – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu

EMILIA DOTKA – Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu

Laureatom i wszystkim uczestnikom składamy gratulacje.

Wyrazy uznania kierujemy również do nauczycieli – opiekunów konkursowiczów, którzy przygotowali ich do trudnej rywalizacji: Sławomira Buka (Szkoła Podstawowa w Damasławku), Kamili Mazur (Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym), Justyny Graszek (Szkoła Podstawowa w Łeknie), Dariusza Bąka (Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu), Romana Budzyńskiego (Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu), Małgorzaty Smarzyk (Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu), Artura Płoszyńskiego (Szkoła Podstawowa w Niemczynie), Mariusza Waseli (Szkoła Podstawowa w Mieścisku).

*

opatowka.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.